OddziałyStowarzyszenie Księgowych
w Polsce jest
od 1989 r. członkiem
Międzynarodowej Federacji
Księgowych (IFAC)
IFAC International Federation
of Accountants (IFAC)

Księgowi to przyszli mistrzowie małego biznesu

W Stanach Zjednoczonych działa około 29 milionów małych firm, ale tylko 5 milionów używa księgowego oprogramowania. To aż 24 miliony firm, które polegają wyłącznie na arkuszach Excela lub – co gorzej – na starych papierowych księgach.
W Wielkiej Brytanii 54% właścicieli mikro firm twierdzi, że prowadzi księgowość przy użyciu długopisu i papieru lub ewentualnie arkusza kalkulacyjnego. Dużo czasu traci się więc na przestarzałe praktyki księgowe, zamiast wykorzystać go proaktywnie, tworząc rozwiązania dla biznesu, które będą miały pozytywny wpływ na finanse.
Automatyzacja i rozwiązania oparte na chmurze mogą oznaczać, że dni tradycyjnej księgowości są już policzone, ale przyczyniają się też do ewolucji w branży. W skali globalnej będziemy obserwować pozytywny wpływ obejmujący małe firmy, ich zyski i w końcu całe PKB. Dokąd więc zmierza rachunkowość w dobie rewolucji związanej z technologią chmury?
Inteligentna rachunkowość
Dane są bezcenne, niepodważalne i powszechnie dostępne. Okazuje się, że księgowi, w zależności od stażu pracy, poświęcają 50%-90% swojego czasu na wprowadzanie danych.
Wartość, którą księgowi dostarczają swoim klientom, powinna być dwutorowa: po pierwsze muszą oni zajmować się księgami i informacjami finansowymi, a po drugie – wspierać rozwój firm. Problem polega na tym, że gdy spędzamy tak wiele czasu, ślęcząc nad liczbami, nie jesteśmy w stanie przeprowadzać dokładanych analiz i doradzać klientom w sprawach, w których tak bardzo tego potrzebują.
Bardzo ważnym problemem w księgowości jest niestosowanie odpowiedniego oprogramowania przez małe firmy. Nie wiadomo czy przeszkodą są koszty, czy przekonanie, że nowe technologie sprawią, że ich praca stanie się zbędna.
Wiemy jednak na pewno, że należy to zmienić. Jak powiedział Joe Woodard, założyciel Woodard Consulting Group: „Małe firmy mierzą się obecnie z ogromną zmianą technologiczną. Muszą wdrożyć nowe technologie w swoje procesy biznesowe, aby skutecznie konkurować na rynku”.
Oprogramowanie oparte na chmurze staje się katalizatorem zmiany w branży i napędza konkurencję. Pozwala małym firmom księgowym zmniejszać koszty serwerów i działać na większą skalę. Dzięki niemu mogą obsługiwać dużo więcej klientów.
Przewiduje się, że aż ok. 50% pracowników w Stanach Zjednoczonych do 2020 r. będzie pracować zdalnie. Rozwiązania takich firm, jak Intuit czy Sage One będą coraz bardziej powszechne. Narzędzia, które dostępne są, przy zachowaniu bezpieczeństwa, z urządzeń mobilnych i smartfonów w każdym miejscu z dostępem do internetu, na stałe wejdą do naszego życia – czy nam się to podoba, czy nie. Co więcej, klienci zaczynają oczekiwać zarówno bezpiecznych usług księgowych i konsultacji w biurze twarzą w twarz, jak i dostępu przez całą dobę do swoich danych.
Dane w czasie rzeczywistym otwierają nowe możliwości
W artykule dla Forbesa na początku 2015 r. Joseph Tarasco – prezes Accountants Advisory Group (Grupa Doradcza dla Księgowych) podkreślał, że przedsiębiorstwa będą korzystać z usług firm konsultingowych i doradczych, które oferują nie tylko tradycyjne usługi w celu dostarczenia swoim klientom zintegrowanych rozwiązań.
Jeśli zajrzymy w kryształową kulę, to zobaczymy, że w przyszłości księgowi będą musieli nabywać nowe umiejętności. Po pierwsze, będą musieli pogłębić wiedzę na temat oprogramowania opartego na chmurze. Przeciętny pracownik biurowy na myśl o arkuszu kalkulacyjnym ma mętlik w głowie, posiadanie więc danych w czasie rzeczywistym w prostym i zrozumiałym formacie jest bardzo ważne. Połowa sukcesu księgowego to sytuacja, w której klient lepiej rozumie księgi. Można wtedy zainwestować więcej czasu w odpowiadanie na pytania, doradzanie i przedstawianie analiz.
Zrozumiałe wyjaśnianie klientom, jakie rozwiązania technologiczne są dla nich właściwe, wyjaśnianie wątpliwości oraz prezentowanie zalet i wad różnych programów komputerowych wkrótce będzie wymogiem dla kandydatów do pracy w księgowości. Z całą pewnością można powiedzieć, że te firmy, które nie przejdą modernizacji, znikną z rynku lub zostaną przejęte prędzej czy później przez konkurencję.
Po drugie, księgowi muszą rozwijać „umiejętności miękkie”, niezbędne do skutecznej komunikacji z klientem. Dawno już minęły czasy, kiedy można było cały dzień przewracać tonę papierów, a następnie wyjść z biura niezauważonym. Teraz wymagane są nie tylko umiejętności zarządcze, ale też umiejętności słuchania i wyrażania myśli na piśmie.
Jak podała Economia, 76% miejsc pracy w księgowości to stanowiska dla osób z umiejętnościami miękkimi na wysokim poziomie. Zapobiegliwi księgowi będą rozwijać ten zestaw umiejętność, ponieważ zapotrzebowanie na doradztwo ciągle rośnie.
Kiedy już wszyscy podłączą się do sieci i będą mogli pracować z dowolnego miejsca na świecie, będziemy spędzać mniej czasu na administracji a więcej na innowacjach. Natomiast dostęp do danych w czasie rzeczywistym będzie tym, co faktycznie zwiększy wartość dodaną usług księgowych, której potrzebują klienci.
Zdolności konsultacji również są wysoko na liście wymagań. Doradzając w zakresie redukcji niepotrzebnych wydatków, optymalizacji podatkowej, strategii finansowej, utrzymania rezerw kapitałowych, księgowi mogą otworzyć nowe możliwości przed startupami, MŚP i innymi firmami.
Co mogłoby się stać, gdyby te 24 miliony małych i średnich firm w Stanach Zjednoczonych wdrożyły specjalnie dopasowane do nich i zautomatyzowane oprogramowanie księgowe? Pomyślmy o ogromnej ilości zaoszczędzonego czasu i nowym potencjale. Wydajność wzrośnie gigantycznie i pozytywnie wpłynie na wynik finansowy, a to zwiększy PKB na całym świecie.
Przyszedł czas na technologiczną rewolucję w rachunkowości. Księgowi powinni się stać mistrzami małego biznesu.
Opracowanie i tłumaczenie: Dział współpracy z zagranicą SKwP, na podstawie artykułu Mike’a Galar „Why Accountants are the Future Champions of Small Businesses” w: AccountingWeb

Polecamy

 • Świat Księgowych
 • Kaledarium
 • Raport AK17
 • Reagowanie na naruszenie przepisów prawa i regulacji - NOCLAR
 • Filmy
 • Folder SKwP
 • Obchody Dnia Księgowego
 • Współpraca

 • Wydawnictwo RACHUNKOWOSC
 • PIBR
 • KSR
 • PTE