OddziałyStowarzyszenie Księgowych
w Polsce jest
od 1989 r. członkiem
Międzynarodowej Federacji
Księgowych (IFAC)
IFAC International Federation
of Accountants (IFAC)

Liczby się nie zmieniają, ale zasady rachunkowości tak

Wszędzie tam, gdzie ważne są pieniądze i finanse, należy być stale poinformowany. Ten krótki przewodnik zawiera sugestie, jak podążać za najnowszymi trendami w branży księgowej.
Zainwestuj w kursy i szkolenia z rachunkowości
Kursy rachunkowości pozwolą ci zdobyć certyfikaty zawodowe, a ponadto przez całą swoją karierę możesz realizować coraz bardziej zaawansowane programy kursów. Taka forma ustawicznego doskonalenia zawodowego pozwala zdobywać cenne umiejętności, które pomogą ci stać się lepszym księgowym i zwiększyć swoje szanse na dobrą pracę.
Szkolenia z zakresu nowych technologii mogą być również przydatne zarówno dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w zawodzie, jak i księgowych z wieloletnim stażem. Wiele dzisiejszych narzędzi stosowanych w księgowości korzysta z najnowszych rozwiązań technologicznych. Jeśli nie są ci znane, możesz odstawać od konkurencji.
Ważna jest również przynależność do organizacji zawodowych zarówno tych obejmujących całą branże, jak i tych bardziej skupionych na wąskich specjalnościach. Członkostwo w takich organizacjach często obliguje lub motywuje do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i poszerzania wiedzy.
Poznaj przepisy prawa i Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej
Poza odpowiednimi szkoleniami i zdobywaniem wiedzy drugim najważniejszym zadaniem w zawodzie księgowego jest znajomość przepisów podatkowych.  Mogą one zmieniać się nawet z roku na rok.
Nieprzestrzeganie przepisów podatkowych może mieć bardzo poważne i kosztowne konsekwencje dla twojej firmy i klientów. Poza czasem spędzonym na naprawianiu błędów, firma może być zmuszona do zapłacenia grzywny lub poniesienia innych kar.
Księgowi, lepiej niż ktokolwiek inny, wiedzą, że żyjemy w globalnej gospodarce. Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) pomagają utrzymać harmonizację informacji finansowych pomiędzy krajami. Są one stosowane w ponad 100 krajach.
Dołącz do sieci księgowych w Internecie
W Internecie istnieją grupy społecznościowe dla wszystkich – również dla osób związanych z rachunkowością. Niektóre z portali, jak np. LinkedIn są przeznaczone specjalnie dla profesjonalistów, którzy chcą dzielić się ze sobą nawzajem wiedzą. Może to być doskonały sposób na znalezienie pracy, ale również na lepsze poznanie branży poprzez czytanie artykułów i wpisów internautów. W mediach społecznościowych można też reklamować swoje usługi.
Korzystaj z najnowszych narzędzi dla księgowych
Każdego dnia technologia dostarcza nam nowych narzędzi przydatnych w księgowości. Jeśli pracujesz w tej branży przynajmniej 10 lat, to spotkałeś się już z wieloma programami, które pojawiają się i znikają. Zauważyłeś też pewnie, że powstaje wiele aplikacji nie tylko przeznaczonych dla księgowości.
Arkusze kalkulacyjne zawsze pozostaną podstawowym narzędziem, ale dziś mamy również do dyspozycji wiele bardzo zaawansowanych programów, które ułatwiają pracę w księgowości. Portale internetowe są świetnym źródłem wiedzy o najnowszych rozwiązaniach technologicznych oraz miejscem, gdzie znajdziesz recenzję tych programów, dzięki czemu dowiesz się, czy naprawdę dobrze działają.   
Obecnie również duże znaczenie zyskują aplikacje w chmurze. Przechowywanie danych finansowych w sieci może brzmieć przerażająco, ale może też uratować nas, gdy dokumenty lub komputer ulegną zniszczeniu, zostaną skradzione itp. Chmura pozwala również na dzielenie się informacjami w prosty sposób i redukuje czas potrzebny na zarządzanie projektami.
Badania pokazują, że firmy które korzystają z usług młodych doradców, posiadających najbardziej aktualną wiedzę i ciągle się doskonalących, rozwijają się w szybszym tempie. To pokazuje, ze bycie na bieżąco z trendami w branży przyniesie korzyści tobie i twojej firmie.
Opracowanie i tłumaczenie: Dział współpracy z zagranicą SKwP, na podstawie artykułu Ryana Kh „Numbers Don't Change, But Accounting Principles Do” w: IFAC Global Knowledge Gateway

Polecamy

 • Świat Księgowych
 • Kaledarium
 • Raport AK17
 • Reagowanie na naruszenie przepisów prawa i regulacji - NOCLAR
 • Filmy
 • Folder SKwP
 • Obchody Dnia Księgowego
 • Współpraca

 • Wydawnictwo RACHUNKOWOSC
 • PIBR
 • KSR
 • PTE