OddziałyStowarzyszenie Księgowych
w Polsce jest
od 1989 r. członkiem
Międzynarodowej Federacji
Księgowych (IFAC)
IFAC International Federation
of Accountants (IFAC)

Informacje

 • Dyskusje o zawodzie księgowego

  Dla środowiska księgowych informacje o próbach powrotu do regulowania usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych są zaskakujące, zważywszy, że nie ma istotnych merytorycznie argumentów uzasadniających przywrócenie zniesionych regulacji, zaś ton niektórych wypowiedzi wręcz deprecjonuje rolę i zawód księgowego. Do zabrania głosu zaprosiliśmy osoby związane zawodowo z rachunkowością, jak również przedstawiciela pracodawców.

 • Ruszyła III edycja konkursu "Księgowi Przyszłości"

  Rozpoczęła się rejestracja do ogólnopolskiego drużynowego konkursu wiedzy o rachunkowości. Laureatów trzeciej edycji i nie będą to tylko księgowi, poznamy 14 czerwca 2018 r. podczas finału w Warszawie. Kadry i płace, podobnie jak księgowość, stanowią nieodłączne elementy rozwoju przedsiębiorstw – małych i dużych, dlatego organizatorzy konkursu stworzyli nową kategorię właśnie dla specjalistów z tego obszaru. Organizatorami konkursu są Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz Soneta sp. z o.o., producent oprogramowania enova365.

 • Technologie kształtują księgowych przyszłości

  (...) nie oznacza to malejącej roli księgowego. Wręcz przeciwnie – będzie jeszcze większa i istotniejsza niż dotychczas. Przedsiębiorcy zaczną szukać wsparcia i informacji w zakresie zaawansowanej rachunkowości finansowej i zarządczej. O ewolucji technologicznej w księgowości pisze Grzegorz Jurczak w "Rzeczpospolitej"

 • Usługi atestacyjne dla MŚP - wypełnij ankietę! EFAA i SKwP przeprowadza ankietę "Usługi atestacyjne dla MŚP" w celu poznania opinii polskich małych i średnich firm (MŚP) na temat audytu i usług alternatywnych dla audytu. Przeanalizowane i podsumowane wyniki zostaną przedstawione w raporcie. Zapraszamy!
 • Raport o rynku księgowych Centrum Reformy Sprawozdawczości Finansowej Banku Światowego udostępniło raport na temat rynku usług i zawodu księgowego w Polsce. Badania zostały sfinansowane z programu szwajcarskiego Swiss Contribution. Autorzy raportu korzystali między innymi z konsultacji Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Zachęcamy do zapoznania się z oficjalną wersją raportu w języku angielskim i polskim
 • Rada Pracodawców rekomenduje szkolenia w certyfikacji zawodu księgowego

  Rada Pracodawców SKwP pełni funkcje opiniodawcze i doradcze na rzecz władz Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w trosce o wysokie kwalifikacje osób wykonujących zawody związane z rachunkowością. W 2016 r. Rada udzieliła rekomendacji szkoleniom prowadzonym na wszystkich czterech stopniach certyfikacji zawodu księgowego.

 • Certyfikowany specjalista usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych ... to osoba o sprawdzonej oraz aktualizowanej wiedzy i umiejętnościach w zakresie rachunkowości, podatków oraz organizowania usług księgowych.
 • Certyfikowanym ekspertem usług księgowych

  jest osoba o sprawdzonej oraz aktualizowanej wiedzy
  i umiejętnościach w zakresie organizowania usług księgowych. Aby uzyskać tytuł musi, po spełnieniu określonych wymagań, odbyć szkolenie i zdać kończący go egzamin kwalifikacyjny.

 • Zostań Dyplomowanym Księgowym

  Dyplomowanym księgowym jest osoba o sprawdzonej oraz aktualizowanej wiedzy i umiejętnościach w zakresie organizowania rachunkowości jednostek, prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z polskimi i międzynarodowymi standardami rachunkowości, a także prowadzenia gospodarki finansowej, w tym spraw podatkowych jednostki.

Aktualności

10. Bieg o Puchar Księgowego 2018

10. Bieg o Puchar Księgowego podczas 42 Biegu Piastów przeszedł do historii. Piękna, choć mroźna pogoda, świetnie przygotowana trasa, wspaniali zawodnicy – tak w skrócie można opisać tegoroczny Festiwalu Narciarstwa Biegowego, który odbył się w dniach 2-4 marca 2018 r. Brało w nim udział ponad pięć tysięcy osób, w tym wielu cudzoziemców, również z Indii, Argentyny czy Australii.

więcej »

Instytuty podlegają przepisom bilansowym

Różnorodność ewidencjonowanych zdarzeń gospodarczych, przy jednoczesnym wymogu wzmożonej kontroli wydatkowanych kosztów, dokonywanych inwestycji itp., czynią organizację rachunkowości w instytutach naukowo-badawczych i instytutach PAN niezwykle trudnym zagadnieniem. Temat ten nie doczekał się do tej pory kompleksowego opracowania, wyjaśniającego problemy trapiące księgowych. Artykuł dr Wandy Wojas stanowi wprowadzenie do bardziej skomplikowanych zagadnień, związanych z rachunkowością instytutów naukowo-badawczych. - komentuje w "Rzeczpospolitej" Ewa Sender.

więcej »

Sprawozdawczość niefinansowa: relacja video

W Ministerstwie Finansów 2 marca 2018 r. odbyło się seminarium edukacyjne on-line, dotyczące nowego obowiązku rozszerzonego raportowania informacji niefinansowych. Zgromadzeni na spotkaniu eksperci odpowiadali na pytania, a przebieg wydarzenia był transmitowany on-line dla około 300 zalogowanych słuchaczy. Na sali obecni byli także goście-obserwatorzy.

więcej »

Światowy Kongres Księgowych 2018

W dniach 5-8 listopada 2018 r. w Sydney w Australii odbędzie się Światowy Kongres Księgowych (poprzedni obradował w Rzymie we Włoszech). Zachęcamy Państwa do udziału w tym prestiżowym, odbywającym się co cztery lata, wydarzeniu, które gromadzi przedstawicieli niemal wszystkich organizacji księgowych z całego świata.

więcej »

Czym więcej świadczeń wolnych od PIT...

tym mniej pracy dla księgowych. W 2018 roku zwiększyły się limity m.in. pomocy wypłacanej pracownikom, od których firma nie będzie musiała pobierać podatków, pisze Bożena Nowicka na stronie SKwP w "Rzeczpospolitej".

więcej »

Konkurs

Prezydium Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce przedłuża do 30 marca 2018 r. termin nadsyłania prac na V edycję Konkursu na najlepsze opracowania dylematów etycznych z rachunkowości.

więcej »

Czy powstał obowiązek podatkowy

Kosztem zawarcia umowy pożyczki są nie tylko odsetki – może to wymagać zapłaty 2 proc. daniny. W celu ustalenia tego obowiązku podatnik lub jego księgowy powinni sięgnąć do przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - pisze w artykule "Kiedy pożyczka podlega opodatkowaniu PCC" Agnieszka Sadowska w "Rzeczpospolitej". Nieuiszczenie podatku w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego naraża spółkę na dodatkowe koszty odsetek, a brak zapłaty podatku na odpowiedzialność karno-skarbową. Dlatego tak istotne dla księgowych jest ustalenie czy taki obowiązek podatkowy powstał - komentuje Paweł Krzywina.

więcej »

Bezpieczne sposoby płatności

Zapłata bez pośrednictwa rachunku płatniczego może pozbawić podatnika odliczenia wydatku. Nie dotyczy to każdego zobowiązania uiszczonego inaczej, niż przelewem. O tym, które sposoby płatności są bezpieczne, powinni wiedzieć księgowi prowadzący rozliczenia z fiskusem. O tym "Jak płacić, żeby nie stracić prawa do kosztów podatkowych" pisze w "Rzeczpospolitej" Piotr Chojnacki.

więcej »

Trwa II etap konkursu "Lider Księgowości 2018"

Do II etapu konkursu "Lider Księgowości", którego patronem honorowym jest Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, zakwalifikowało się 100 uczestników, którzy otrzymali o największą liczbę punktów w etapie pierwszym. W tej części konkursu do rozwiązania są trzy zadania, uwzględniające etap kwalifikacji, ewidencji i oceny decyzji jednostki, co do podjętych przez nią działań.

więcej »

Informacje ze świata

Księgowi wobec naruszenia prawa i regulacji

Reagowanie na naruszenie przepisów prawa i regulacji (Responding to Non-compliance with Laws and Regulations, NOCLAR) to międzynarodowy standard etyki dla zawodowych księgowych. Po raz pierwszy standard wyznacza ramy, którymi powinni kierować się księgowi, gdy dowiedzą się o potencjalnym czynie zabronionym, którego dopuścił się ich klient lub pracodawca.

więcej »

Co to jest NOCLAR - film

Jest to opracowany przez działającą przy IFAC Radę ds. Międzynarodowych Standardów Etyki dla Księgowych standard, który wszedł w życie 15 lipca 2017 r. NOCLAR określa sposób postępowania zawodowych księgowych wobec przypadków naruszenia przepisów prawa i regulacji.

więcej »

Księgowi a uczenie się maszyn

Obecnie pojawiło się wiele obaw i szumu wokół sztucznej inteligencji, i jej wpływu na księgowych. Według badań firmy Gartner, większość zastosowań sztucznej inteligencji osiąga szczyt „nadmuchanych oczekiwań”, co oznacza, że oczekiwania są wysokie i wiele technologii już nie radzi sobie z ich spełnieniem. Nie znaczy to jednak, że sztuczna inteligencja przepadnie. To oznacz, że zaczynamy przebijać się przez szum i planować realistyczne zastosowania dla sztucznej inteligencji. Część z nich będzie przydatna dla księgowych, a wiele zostanie wykorzystanych przez firmy, dla których pracujemy.

więcej »

Kluczowe umiejętności Księgowych - film

Tom Hood, dyrektor wykonawczy ze Stowarzyszenia Księgowych w Maryland mówi o najważniejszych umiejętnościach księgowych w dobie sztucznej inteligencji, robotów i uczenia się maszyn. Jaka umiejętność jest numerem jeden? Empatia i nawiązywania relacji, a kolejna to…współpraca.

więcej »

Kultura zawodowych księgowych

Szczegółowe zasady i procedury nie wystarczą, aby zapewnić odpowiednie postępowanie w miejscu pracy – pokazał to kryzys finansowy z 2008 r.

więcej »

Księgowi to przyszli mistrzowie małego biznesu

To ciężki czas dla księgowych. Często nie doradzają oni we właściwy sposób swoim klientom, tym samym tworząc globalny problem związany z brakiem efektywności.

więcej »

Polecamy

 • Kaledarium
 • Reagowanie na naruszenie przepisów prawa i regulacji - NOCLAR
 • Filmy
 • Księgowi Przyszłości
 • Folder SKwP
 • Obchody Dnia Księgowego
 • Współpraca

 • Wydawnictwo RACHUNKOWOSC
 • PIBR
 • KSR
 • PTE