OddziałyStowarzyszenie Księgowych
w Polsce jest
od 1989 r. członkiem
Międzynarodowej Federacji
Księgowych (IFAC)
IFAC International Federation
of Accountants (IFAC)

Aktualności ze świata

Księgowi w walce z korupcją

Ponad dwie trzecie (69%) z 176 krajów, ocenionych w rankingu Transparency International z 2016 r. w sprawie postrzegania korupcji, uzyskało poniżej 50 na 100 możliwych punktów (przy czym 0 punktów oznacza ekstremalną korupcję a 100 jej całkowity brak). Oczywiście, jest jakaś droga do rozwiązania problemu globalnej korupcji.

więcej »

Modele biznesowe o obiegu zamkniętym

W 2014 stwierdziłem, że gospodarka i modele biznesu o obiegu zamkniętym (z ang. circular economy) są kluczowe dla przeniesienia starego modelu gospodarki przemysłowej do XXI wieku, czyli dopasowania go do danych celów oraz umożliwienia reakcji na negatywny wpływ produkcji i konsumpcji na społeczeństwo i środowisko. Dzisiaj modele biznesowe o obiegu zamkniętym nie są normą, ale zaczynają stawiać wyzwania przed wieloma sektorami na całym świecie.

więcej »

Księgowi wobec naruszenia prawa i regulacji

Reagowanie na naruszenie przepisów prawa i regulacji (Responding to Non-compliance with Laws and Regulations, NOCLAR) to międzynarodowy standard etyki dla zawodowych księgowych. Po raz pierwszy standard wyznacza ramy, którymi powinni kierować się księgowi, gdy dowiedzą się o potencjalnym czynie zabronionym, którego dopuścił się ich klient lub pracodawca.

więcej »

Co to jest NOCLAR - film

Jest to opracowany przez działającą przy IFAC Radę ds. Międzynarodowych Standardów Etyki dla Księgowych standard, który wszedł w życie 15 lipca 2017 r. NOCLAR określa sposób postępowania zawodowych księgowych wobec przypadków naruszenia przepisów prawa i regulacji.

więcej »

Księgowi a uczenie się maszyn

Obecnie pojawiło się wiele obaw i szumu wokół sztucznej inteligencji, i jej wpływu na księgowych. Według badań firmy Gartner, większość zastosowań sztucznej inteligencji osiąga szczyt „nadmuchanych oczekiwań”, co oznacza, że oczekiwania są wysokie i wiele technologii już nie radzi sobie z ich spełnieniem. Nie znaczy to jednak, że sztuczna inteligencja przepadnie. To oznacz, że zaczynamy przebijać się przez szum i planować realistyczne zastosowania dla sztucznej inteligencji. Część z nich będzie przydatna dla księgowych, a wiele zostanie wykorzystanych przez firmy, dla których pracujemy.

więcej »

Kluczowe umiejętności Księgowych - film

Tom Hood, dyrektor wykonawczy ze Stowarzyszenia Księgowych w Maryland mówi o najważniejszych umiejętnościach księgowych w dobie sztucznej inteligencji, robotów i uczenia się maszyn. Jaka umiejętność jest numerem jeden? Empatia i nawiązywania relacji, a kolejna to…współpraca.

więcej »

Kultura zawodowych księgowych

Szczegółowe zasady i procedury nie wystarczą, aby zapewnić odpowiednie postępowanie w miejscu pracy – pokazał to kryzys finansowy z 2008 r.

więcej »

Księgowi to przyszli mistrzowie małego biznesu

To ciężki czas dla księgowych. Często nie doradzają oni we właściwy sposób swoim klientom, tym samym tworząc globalny problem związany z brakiem efektywności.

więcej »

Liczby się nie zmieniają...

Rachunkowość to dyscyplina, która ciągle się zmienia. Bycie na bieżąco z najnowszymi przepisami podatkowymi i dobrymi praktykami to nie tylko kwestia zwiększania swojej konkurencyjności na rynku. Brak aktualizowanej wiedzy może poważnie odbić się na pracodawcy lub klientach.

więcej »

MŚP a współpraca z międzynarodowymi korporacjami

Małe i średnie firmy (MŚP) dominują na scenie świata biznesu – szacuje się, że stanowią niemal 95% przedsiębiorstw na całym świecie i zatrudniają ok. 60% pracowników w sektorze prywatnym. Tworzą wiele miejsc pracy i wpływają pozytywnie na wzrost gospodarczy, szczególnie w krajach rozwijających się.

więcej »

Marketing dla małych firm księgowych

Nawet jeśli prowadzisz małą firmę księgową, powinieneś przeznaczyć określoną część swoich zasobów na działania marketingowe. Nie chodzi jedynie o pieniądze – marketing nie musi być drogi, ale wymaga czasu na opracowanie strategii, która będzie działać. Pewne inwestycje będą niezbędne – najpierw trzeba zainwestować, żeby zarobić. Jak zdobyć pozycję na rynku i przyciągnąć nowych klientów? Przedstawiamy kilka sprytnych taktyk z zakresu marketingu i PR dla małych firm księgowych.

więcej »

Znaczenie zawodu księgowego

Międzynarodowa Federacja Księgowych IFAC przedstawia raport na temat znaczenia zawodu księgowego na globalnym rynku. Jak wynika z raportu silny zawód księgowego ma duży wpływ na rozwój ekonomiczny i zdrowe funkcjonowanie gospodarki światowej.

więcej »

Świadome budowanie marki

Czy branża księgowa ma problem z budowaniem marki? Richard Shuback, specjalista ds. brandingu, czyli budowania świadomości marki, podzielił się swoimi refleksjami na temat kwestii marki w księgowości.

więcej »

Bezpieczeństwo cybernetyczne

Coraz więcej firm zgłasza przestępstwa cybernetyczne, wiele ludzi staje się ofiarami kradzieży informacji z kart kredytowych lub innych danych, biznes zaczyna zdawać sobie sprawę, jak bardzo narażony jest na ryzyko w sieci.

więcej »

Kiepscy klienci wypierają dobrych

To oczywiste – jesteś tak dobry lub zły – jak twoja lista klientów. Tak naprawdę jesteś swoją listą klientów!

więcej »

Zawodowi księgowi - rzeczywistość i szansa

Od początku swego istnienia i ewolucji Unia Europejska w coraz większym stopniu stawała się areną dla rozwoju działalności biegłych księgowych. Wpływała i zmieniała ich życie zawodowe a także funkcjonowanie ich firm oraz bardziej ogólnie sposób funkcjonowania księgowych w państwach członkowskich.

więcej »

Jak małe firmy wybierają księgowych?

Większość firm płaci księgowym za sporządzenie i złożenie deklaracji podatkowych. Prawie połowa przedsiębiorców korzysta z usług tego samego księgowego ponad 10 lat, zwykle ze względu na pozytywne relacje i wysoki poziom zaufania.

więcej »

Współpracuj, aby konkurować

Przed księgowymi i biurami rachunkowymi stoi wiele wyzwań. Technologia, globalizacja, regulacje oraz pozyskiwanie i zatrzymywanie talentów to niektóre z najbardziej znaczących wyzwań, z którymi muszą się mierzyć małe i średnie firmy księgowe i audytorskie (MŚFKiA).

więcej »

Rozmowy o karierze

Wielu specjalistów ds. finansów rozmawia z przełożonymi o rozwoju swojej kariery dużo rzadziej niż tego potrzebują i dużo rzadziej niż można oczekiwać, biorąc pod uwagę niedobór wykwalifikowanych pracowników w branży finansowej.

więcej »

Księgowy a sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja – rozumiana jako zdolność urządzeń lub oprogramowania do tworzenia i wykazywania się inteligencją – przynosi zarówno pozytywne obietnicę, jak i obawy. Narzędzia sztucznej inteligencji są opracowywanie w taki sposób, by mogły myśleć, czuć i reagować jak żywe istoty.

więcej »

Konkurs piękności

Odpowiedniki konkursu piękności w świecie biznesu w postaci programów nagród, sondaży i rankingów dotyczących najlepszych miejsc do pracy – jak np. lista 100 najlepszych firm według Fortune – wydają się zdobywać nagłówki w biznesowych mediach. Chociaż są one przedmiotem pogadanek w pracy, to oczywiście mają także swoją poważną stronę.

więcej »

Globalne rynki

czyli czego księgowi mogą nauczyć się od taksówkarzy? W Wielkiej Brytanii aż 84 firmy dostarczają rozwiązania w zakresie oprogramowania dla rachunkowości, a zatem jest to bardzo zatłoczony rynek. W innych krajach sytuacja wygląda podobnie – małe, działające lokalnie firmy księgowe korzystają z usług małych firm programistycznych. Niezależnie od tego rozdrobnienia na rynkach lokalnych, globalny rynek jest podzielony pomiędzy dużych graczy.

więcej »

Dlaczego inteligencja emocjonalna jest niezbędna, żeby odnieść sukces?

Gdy po raz pierwszy inteligencja emocjonalna pojawiła się w masowej świadomości, służyła jako brakujący element zadziwiającego odkrycia – w 70% przypadków osoby ze średnim IQ radzą sobie lepiej niż osoby z bardzo wysokim IQ. Ta anomalia zadała cios teorii, że IQ jest jedyną przyczyną sukcesu. Dekady badań pokazały jednak, że inteligencja emocjonalna jest kluczowym czynnikiem oddzielającym osoby odnoszące sukcesy od reszty.

więcej »

Dlaczego firmy upadają? Pięć powodów.

„Porażka to szansa, by rozpocząć od nowa – tylko bardziej inteligentnie.”
Henry Ford

więcej »

Czy udzielasz tyle samo uwagi swojej firmie, co swoim klientom?

Mówi się, że „szewc bez butów chodzi” czy też „lekarzu, lecz się sam”. Ale księgowi wcale nie są lepsi. Mogą oni świetnie pomagać klientom w znajdowaniu najlepszych rozwiązań dla ich firm, ale zbyt często zarządzanie własnym interesem znajduje się na końcu ich listy priorytetów. Niezależnie czy zacząłeś ostatnio własną działalność, czy jesteś starym wyjadaczem z doświadczeniem w prowadzeniu własnej firmy, prawdopodobnie można jeszcze coś poprawić.

więcej »

Jak być dobrym doradcą biznesowym?

Podczas blogowania i dzielenia się informacjami z małymi i średnimi firmami księgowymi na temat najlepszych sposobów promowania firmy zawsze staramy się, aby nie przeoczyć znaczenia promocji roli księgowych jako zaufanych doradców swoich klientów.

więcej »

Optymistyczne wiadomości dla firm księgowych

Badanie przeprowadzone przez specjalistów finansowych z firmy LDF wykazało, że liczba firm księgowych zmniejsza się. Natomiast dane Brytyjskiej Konfederacji Pracodawców (CBI) wskazują na spowolnienie tempa wzrostu i zysków w sektorze. Jednak to, że księgowi zaczynają odgrywać coraz bardziej zróżnicowane role w świecie biznesu napawa optymizmem.

więcej »

Dobrze funkcjonujące firmy

Dobrze funkcjonujące firmy mają zespoły przywódcze, które oceniają sytuacje, opracowują strategie i podejmują oraz wykonują decyzje z względną łatwością, szybkością i sukcesem. Inne funkcjonują jednak z oporem, który osłabia pęd działania, powodując, że prowadzenie biznesu, zarządzanie nim i wykonywanie związanych z nim działań prowadzi do osiągania mizernych wyników…

więcej »

Większa mobilność zawodowa i bezpieczeństwo

Komitet Parlamentu Europejskiego ds. Rynku Wewnętrznego przyjął projekt nowej dyrektywy, dotyczącej wzajemnego uznawania zawodowych kwalifikacji w krajach UE. Jej wprowadzenie ma ułatwić pracownikom znalezienie pracy w innym kraju Unii dzięki zastosowaniu elektronicznej karty, zawierającej informacje o kwalifikacjach i doświadczeniu danego pracownika.

więcej »

Sprawozdawczość firm: zamknięcie roku

W kontekście danych liczbowych, zamknięcie roku można porównać do występu scenicznego. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie działom finansowym najlepszych metod pracy oraz pomoc w wyciąganiu wniosków z doświadczeń poprzez przeprowadzenie dokładnej kontroli powykonawczej.(więcej w materiale ICAEW)

więcej »

Wsparcie unijnej przedsiębiorczości

Komisja Europejska informuje na swojej stronie internetowej o planie działania na rzecz wsparcia dla przedsiębiorców i innowacjach w kulturze przedsiębiorczości w Europie. Szczególny nacisk został położony na potrzebę szeroko zakrojonej edukacji, promocję przedsiębiorczości oraz stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi działalności gospodarczej.(więcej na stronie KE)

więcej »

133 mld w złocie brzmi poważnie

List dyrektora wykonawczego IFAC w sprawie niewystarczających reżimów rachunkowości i rewizji finansowej.

więcej »

Raport za pierwsze półrocze na temat programu REPARIS

Bank Światowy opublikował najnowszy raport dotyczący programu Droga do Europy: program reformy rachunkowości (Road to Europe: Program of Accounting Reform and Institutional Strengthening - REPARIS). Podsumowuje on wyniki działań podjętych od stycznia do czerwca, w rozbiciu na realizację poszczególnych komponentów.

więcej »

Nowości wydawnicze IAASB, IESBA I IPSASB

Na rynku dostępne są już nowe podręczniki w języku angielskim z zakresu międzynarodowych standardów kontroli jakości, rewizji finansowej, etyki oraz standardów rachunkowości sektora publicznego.

więcej »

Zmiana definicji osób sprawujących nadzór

Informujemy o ukazaniu się kolejnej propozycji Rady Międzynarodowych Standardów Etycznych dla Księgowych (IESBA). Tym razem dotyczy ona zmiany definicji „osób sprawujących nadzór” (those charged with governance). Uwagi można zgłaszać do końca października.

więcej »

Dokument konsultacyjny IPSASB

Państwa uwadze polecamy najnowszą propozycję Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości Sektora Publicznego (IPSASB). Jest to dokument konsultacyjny pt. Połączenia jednostek sektora publicznego (Public Sector Combinations). Zachęcamy także do zgłaszania uwag do 31 października br.

więcej »

Konferencja OECT i PAFA na temat zarządzania w sektorze publicznym

Stowarzyszenie Biegłych Księgowych Tunezji (Ordre des Experts Comptables de Tunisie - OECT) oraz Panafrykańska Federacja Księgowych (Pan-African Federation of Accountants - PAFA) były gospodarzami konferencji przebiegającej pod hasłem „Zarządzanie i przejrzystość w sektorze publicznym”, która odbyła się w stolicy Tunezji, Tunisie w dniach 3-4 maja. W wydarzeniu tym wzięli udział liczni interesariusze z Afryki i innych regionów świata. Przemówienia i prezentacje były poświęcone sprawozdawczości zintegrowanej, Międzynarodowym Standardom Rewizji Finansowej oraz rozwojowi zawodu księgowego w Afryce. Wśród prelegentów znaleźli się prezesi OECT i PAFA – Nabil Abdellatif i gen. mjr Sebastian Owuama, a także Minister Finansów Tunezji i przedstawiciele IFAC. Konferencja zbiegła się z Walnym Zgromadzeniem PAFA oraz spotkaniami Arabskiej Federacji Księgowych i Biegłych Rewidentów i Komitetu ds. Rozwoju Zawodowych Organizacji Księgowych IFAC (PAODC).

Stanowisko IESBA dotyczące postępowania w przypadku popełnienia nielegalnego czynu

Podejście dotyczące sposobu, w jaki zawodowy księgowy powinien reagować w sytuacji podejrzenia popełnienia nielegalnego czynu.

więcej »

Ulepszenia międzynarodowego standardu dotyczącego usług kompilacji

W odpowiedzi na stale zmieniające się potrzeby MŚP, IASB udoskonaliła Międzynarodowy Standard Usług Pokrewnych (MSUP) 4410 – Usługi Kompilacji

więcej »

Stanowisko IFAC dotyczące zarządzania finansowego w sektorze publicznym

Międzynarodowa Federacja Księgowych wydała oficjalne oświadczenie, w którym m.in. odniosła się do potrzeby zwiększenia przejrzystości systemu sprawozdawczości finansowej.

więcej »

Zmiana umowy z Cyprem

Jak informuje Ministerstwo Finansów, w dniu 22 marca minister finansów Cypru Kikis Kazamias oraz ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Nikozji Paweł Dobrowolski podpisali Protokół o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r.

więcej »

Głos Komisji w sprawie emerytur

Serwis informacyjny sektora finansowego CICERO opublikował na swojej stronie internetowej specjalny raport poświęcony Białej Księdze Komisji Europejskiej ws. świadczeń emerytalnych. Dokument nakreśla obecną sytuację systemu emerytalnego w krajach członkowskich oraz główne założenia zaproponowane przez KE. Materiał doskonale wpisuje się w trwającą w naszym kraju ożywioną debatę na temat zakładanych reform rządowych.

więcej »

Duma duńskiej Prezydencji

9 lutego Parlament Europejski i Rada Europy porozumiały się w sprawie nowych zasad obrotu finansowymi instrumentami pochodnymi. Krok ten ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa systemu poprzez wzmocnienie mechanizmów regulacyjnych. Szerzej o założeniach programu na stronach duńskiej Prezydencji w Radzie UE.

więcej »

Eurostrefa podpisuje Europejski Mechanizm Stabilności

W dniu 2 lutego 2012 ambasadorzy krajów należących do strefy euro podpisali się pod traktatem powołującym Europejski Mechanizm Stabilności (European Stability Mechanism – ESM). Jednym z narzędzi wykorzystywanych w ramach ESM będzie pomoc finansowa udzielana krajom członkowskim w celu zapobiegania zagrożeniom stabilności eurostrefy. Więcej na temat podpisanego dokumentu na stronie Rady Europy

więcej »

Jednolity rynek europejski 2012

Rok 2012 może okazać się przełomowy dla wszystkich uczestników wspólnego rynku europejskiego. Jest to czas, kiedy Parlament Europejski i kraje członkowskie powinny porozumieć się w sprawie określenia priorytetowych działań w zakresie 12 obszarów wskazanych przez Komisję Europejską w Akcie o jednolitym rynku. Z dokumentami poświęconymi „dźwigniom rozwoju gospodarczego” można zapoznać się na stronie Komisji Europejskiej:

więcej »

Zaktualizowane przewodniki dla małych i średnich firm audytorskich i księgowych

do stosowania przy badaniach MŚP i procesach zarządzania praktyką audytroską.

więcej »

ODBUDOWUJĄC ZAUFANIE DO BIEGŁYCH

Komisja Europejska opublikowała propozycję zmian zasad regulujących zawód biegłego rewidenta. Nowe zapisy mają na celu m.in. zwiększenie niezależności biegłego czy wprowadzenie tzw. europejskiego paszportu umożliwiającego świadczenie usług w całej Unii dzięki wzajemnemu uznawaniu kwalifikacji przez kraje członkowskie. Z propozycjami Komisji można zapoznać się na stronie

więcej »

WYWIAD Z EURO-VATem

Na stronie internetowej Komisji Europejskiej ukazał się zestaw Pytań i odpowiedzi, zawierający informacje dla osób zainteresowanych trwającą we Wspólnocie debatą nad przyszłością systemu podatkowego. Materiał w czytelny sposób wyjaśnia najważniejsze zagadnienia, jak również odsyła do bardziej szczegółowych opracowań

więcej »

Kwalifikacje na miarę nowoczesnego biznesu

Jak informuje Instytut Dyplomowanych Księgowych Szkocji (ICAS), Polska będzie uczestniczyć w działaniach mających zaradzić problemowi braku adekwatnych kwalifikacji w dziedzinie usług finansowych. Ma temu służyć...

więcej »

Rachunek przepływów pieniężnych po nowemu

W 6. numerze Dziennika Urzędowego Ministra Finansów zamieszczono komunikat Resortu Finansów dotyczący uchwały nr 5/11 Komitetu Standardów Rachunkowości przyjmującej poprawiony krajowy standard rachunkowości nr 1 „Rachunek przepływów pieniężnych”. Z treścią komunikatu oraz zaktualizowanego standardu można zapoznać się pod adresem:

więcej »

Po pierwsze interes publiczny

IFAC opublikował dokument dotyczący stanowiska w sprawie polityki numer 1, tzw. Policy Position Paper 1. Zachęcamy do lektury materiału, który prezentuje uzasadnienie działań podejmowanych z myślą o wprowadzeniu stosownych regulacji uwzględniających interes publiczny. Dokument (w języku angielskim) znajduje się pod adresem:

więcej »

Aktualnej obecnie problematyce interesu publicznego poświęcono także kolejne opracowanie, a mianowicie dokument dotyczący stanowiska w sprawie polityki numer 3 (Policy Position Paper 3). Tym razem omówiono w nim istotne tak dla sektora prywatnego, jak i publicznego zagadnienie ustanawiania międzynarodowych standardów z zakresu rewizji finansowej, etyki i kształcenia w rachunkowości. Aby zapoznać się z treścią dokumentu, prosimy przejść do strony:

więcej »

Coraz bliżej do podpisania Aktu o jednolitym rynku

W dniu 6 kwietnia Parlament Europejski przyjął trzy uchwały stanowiące propozycję zapisów Aktu o jednolitym rynku. Wśród ważniejszych zapisów znalazły się: uznawanie kwalifikacji pomiędzy krajami, przyjęcie Europejskiego Paszportu Umiejętności czy usprawnienie koordynacji z zakresu nadzoru rynkowego.

więcej »

Zielona Księga na temat zarządzania korporacyjnego

Komisja Europejska poddała pod publiczne konsultacje Zieloną Księgę poświęconą problematyce zarządzania korporacyjnego. Została ona opracowana na podstawie uwag uzyskanych w czasie wywiadów przeprowadzonych wśród spółek notowanych na giełdach papierów wartościowych w państwach członkowskich.

więcej »

Już wkrótce powstanie europejski rejestr firm

Komisja Europejska przyjęła propozycję stworzenia centralnego systemu łączącego rejestry firm działających w krajach Unii Europejskiej. Dzięki dostępowi do tej międzynarodowej elektronicznej bazy klienci i partnerzy biznesowi mieliby łatwy dostęp do informacji na temat danej firmy (np. siedziba, kapitał, forma prawna). Ujednolicenie w tym zakresie znacznie skróci czas przeszukiwania różnego rodzaju lokalnych rejestrów, które nie zawsze dostarczają wszystkich niezbędnych danych. Więcej na temat projektu na stronie:

więcej »

Monopoliści czy trend-setterzy?

Mając w pamięci, jak przed wybuchem światowego kryzysu finansowego firmy audytorskie nie dopatrzyły się żadnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu banku Lehman Brothers, Anglo Irish Bank i innych, Komisja Europejska postanowiła lepiej przyjrzeć się funkcjonowaniu systemu usług audytorskich. Mając to na uwadze zorganizowała w dniach 9-10 lutego konferencję z udziałem przedstawicieli firm audytorskich, instytucji finansowych, organów regulacyjnych, inwestorów oraz innych interesariuszy. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu, w którym zaprezentowano wypowiedzi wybranych prelegentów:

więcej »

Europejska polityka monetarna i prognozy gospodarcze na 2011 rok.

Wszystkich zainteresowanych europejską polityką monetarną oraz prognozami gospodarczymi na rozpoczynający się rok zachęcamy do lektury wywiadu, jakiego udzielił Jean-Claude Trichet – prezes Europejskiego Banku Centralnego. Brian Blackstone i Marcus Walter pytali m.in. o plany wprowadzenia zmian do zasad polityki fiskalnej oraz wykupu papierów wartościowych celem poprawy mechanizmów płynności w krajach członkowskich.

więcej »

Zwiększanie odpowiedzialności i konkurencyjności europejskiego sektora finansowego.

Departament Komisji Europejskiej ds. Rynku Wewnętrznego i Usług opublikował folder pt. „Zwiększanie odpowiedzialności i konkurencyjności europejskiego sektora finansowego”, w którym zaprezentowano strategię służącą stabilizacji rynków finansowych oraz zniwelowaniu negatywnych skutków niedawnego kryzysu finansowego. Omawiana problematyka dotyczy tak różnorodnych zagadnień, jak właściwy nadzór, alternatywne fundusze inwestycyjne, rewizja finansowa czy ochrona konsumentów.

więcej »

Dobre wiadomości dla polskiej gospodarki.

Oficjalny komunikat Rady Wykonawczej Międzynarodowego Funduszu Walutowego z 21 stycznia 2011 r. poinformował o przyznaniu Polsce Elastycznej Linii Kredytowej (Flexible Credit Line, FCL) w wysokości 19,16 mld SDR (ok. 30 mld USD) na 2 lata. Decyzja oznacza przede wszystkim większą ochronę przed niepokojami na globalnych rynkach papierów skarbowych.

więcej »

Na stronie internetowej Europejskiego Banku Centralnego podano aktualne dane na temat liczby fałszerstw banknotów euro, odnotowanych w eurolandzie w ostatnim półroczu. Informacje są godne uwagi zważywszy, iż wspólną walutę przyjmują kolejne państwa członkowskie UE...

więcej »

Projekt Międzynarodowego Standardu Usług Przeglądu (ISRE) nr 2400

Rada Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej i Usług Atestacyjnych opublikowała projekt Międzynarodowego Standardu Usług Przeglądu (ISRE) nr 2400 pt. Zlecenia badania historycznych sprawozdań finansowych. Jest od odpowiedzią Rady na rosnące zapotrzebowanie na standardy, regulujące świadczenie usług badania na rzecz jednostek, które nie mają obowiązku lub rezygnują z poddania się badaniu. Więcej informacji na temat proponowanego standardu...

więcej »

Nowości z nr 59 informatora „Single Market News”

Zachęcamy do zapoznania się ze skrótem materiałów, zamieszczonych w 59 numerze informatora „Single Market News”, publikowanego na stronach internetowych Komisji Europejskiej. Wśród wielu zagadnień znajdą Państwo tematy dotyczące m.in.: dostępu MŚP do rynków kapitałowych, emisji euroobligacji, wprowadzenia ujednoliconej stopy podatku dla MŚP działających na rynku europejskim, otwarcia rynku UE na rynki światowe.

więcej »

Polecamy

 • Serwis informacyjny dla członków
 • Świat Księgowych
 • Kaledarium
 • Raport AK17
 • Reagowanie na naruszenie przepisów prawa i regulacji - NOCLAR
 • Filmy
 • Folder SKwP
 • Współpraca

 • Obchody Dnia Księgowego
 • Wydawnictwo RACHUNKOWOSC
 • PIBR
 • KSR
 • PTE