OddziałyStowarzyszenie Księgowych
w Polsce jest
od 1989 r. członkiem
Międzynarodowej Federacji
Księgowych (IFAC)
IFAC International Federation
of Accountants (IFAC)

Księgowi Przyszłości 2018 wybrani

Finał III edycji konkursu Księgowi Przyszłości odbył się14 czerwca 2018 r. Emocjonujący moment ogłoszenia wyników oglądali uczestnicy i widzowie konferencji „Księgowi Przyszłości. W erze zmian”. Organizatorami konkursu i konferencji są firma Soneta, producent oprogramowania enova365 oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Do rywalizacji w III edycji konkursu Księgowi Przyszłości zgłosiło się ponad 600 trzyosobowych drużyn z całej Polski. Ta najwyższa w historii frekwencja pokazała, że idea stworzenie ogólnopolskiego konkursu, promującego zawód księgowego, była decyzją właściwą. Uczestnicy musieli zmierzyć się z trzema etapami testów online oraz z pracą konkursową. Najlepsze trzy drużyny z każdej kategorii zmierzyły się w czasie finału. 

Gdy finaliści odpowiadali na pytania jury konkursu, równolegle trwała konferencja „Księgowi Przyszłości. W erze zmian”, w której uczestniczyło około 150 osób. Część merytoryczną rozpoczęła prof. dr hab. Aldona Kamela-Sowińska, członek Zarządu Głównego SKwP, z inspirującym wykładem www.ksiegowy – wiedza, wykształcenie, wyobraźnia.

O szansach i zagrożeniach, płynących z IV rewolucji przemysłowej, mówił Grzegorz Jurczak, kierownik projektów Workflow & BI w firmie Soneta sp. z o.o, dostarczającego oprogramowanie enova365. Część wykładową zakończył wykład dr Mirosława Gumularza na temat nowego podejścia do ochrony danych osobowych, po wejściu w życie RODO.

Podczas konferencji odbyła się również debata ekspertów. Na wstępie Karol Ilba, zwycięzca I edycji konkursu Księgowi Przyszłości w kategorii studenckiej i uczestnik debaty, zaznaczył – Tak naprawdę księgowy dzisiaj to i analityk finansowy, i osoba pracująca w dziale sprawozdawczym oraz wiele innych. Ciężko określić kim będzie Księgowy Przyszłości. Ten zawód przecież tak wyewoluował. 

O owej rzeczywistości i przyszłości zawodu dyskutowali również eksperci: Adam Kęsik, członek Zarządu Głównego SKwP, członek zarządu SKwP Oddział Okręgowy w Warszawie, biegły rewident; Jadwiga Wojtas, dyrektor ds. produkcji i rozwoju enova365 w firmie Soneta, ekspert z zakresu technologii; Monika Smulewicz, dyrektor zarządzająca outsourcingiem rachunkowości, kadr i płac w Grant Thornton, autorka bloga HR na szpilkach;  dr Wojciech Warski, wiceprezes i przewodniczący Konwentu Business Centre Club. Debatę poprowadził red. Maciej Głogowski.

Po części merytorycznej uczestnicy konferencji oraz widzowie transmisji online byli świadkami ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w III edycji konkursu Księgowi Przyszłości. Cześć finałową rozpoczęło wystąpienie Joanny Dadacz, dyrektor Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansowej w Ministerstwie Finansów. Po tym wystąpieniu prof. dr hab. inż. Zbigniew Luty, przewodniczący jury ogłosił długo oczekiwane wyniki. I miejsce w konkursie Księgowi Przyszłości zajęły drużyny: Unicorn of taxes z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. S. Staszica w Poznaniu (kategoria uczniowska); 3xM z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (kategoria studencka), Mrówki Atomówki (kategoria płacowo-kadrowa) oraz Przebiegli Biegli (kategoria zawodowa).

- W jednej kategorii rozbieżność pomiędzy miejscami to 1/10 punktu. To pokazuje jak wysoki był poziom rywalizacji. Na szczególną uwagę zasługują drużyny uczniowskie. Z wielką przyjemnością stwierdzamy, że ich wypowiedzi były bardzo rzeczowe i płynne. A więc kiedy mówili o przyszłości zawodu księgowego, gdy rosną nam tak wspaniałe kadry, czy możemy mówić, że ten zawód może zniknąć? Nie może! – posumował III edycję konkursu prof. Zbigniew Luty.

Organizatorami konkursu oraz konferencji są Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, najstarsza organizacja w Polsce skupiająca ekspertów z branży oraz spółka Soneta, producent oprogramowania enova365 dlaksięgowości, kadr-płac i zarządzania. Patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Finansów, a patronami byli Polskie Towarzystwo Ekonomiczne oraz Business Centre Club. Patronatu medialnego udzieliły czasopisma: Rachunkowość, Świat Księgowych, Controling i Rachunkowość Zarządcza, Finanse i Controlling oraz portale Infor, Inforlex, Kariera w Finansach, Portal Kadrowy, HRPolska oraz Portal Finanse i Księgowość.

Nagrania z debaty oraz wykładów dostępne są na youtube na kanale Księgowi Przyszłości pod adresem https://www.youtube.com/user/KsiegowiPrzyszlosci

Polecamy

 • Serwis informacyjny dla członków
 • Świat Księgowych
 • Kaledarium
 • Raport AK17
 • Reagowanie na naruszenie przepisów prawa i regulacji - NOCLAR
 • Filmy
 • Folder SKwP
 • Współpraca

 • Obchody Dnia Księgowego
 • Wydawnictwo RACHUNKOWOSC
 • PIBR
 • KSR
 • PTE